Beskid Niski to dzisiaj najdziksze pasmo górskie w Polsce. Osobliwością Beskidu Niskiego są urokliwe doliny nieistniejących wsi i przełomy rzek. Na szlakach spotkać można bardzo mało turystów, a zapomniane doliny, niegdyś tętniące życiem, są dziś zupełnie puste.
Osobną kategorią atrakcji krajoznawczych są zabytki kultury, wśród nich drewniane cerkwie. Za najpiękniejsze uważa się cerkiew w Kwiatoniu, Owczarach, Bartnem i Kotani. Najcenniejsze drewniane kościoły znajdują się w Sękowej (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO) i w Szymbarku.
Warto z mapą i kompasem spróbować znaleźć ślady dawnych mieszkańców – istniejące i nieistniejące cerkwie łemkowskie, ślady po wsiach, kapliczki przydrożne itp. Umożliwią nam to liczne wytyczone szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Należy koniecznie obejrzeć pamiątki po wojennej przeszłości Beskidu Niskiego – cmentarze z okresu I Wojny Światowej budowane przez Austriaków w latach 1915–1917. Najpiękniejsze z nich, położone są na Przełęczy Małastowskiej, Rotundzie oraz Beskidku nad Konieczną.
Dla naszych gości przygotowaliśmy liczne informatory turystyczne, mapy szlaków turystycznych pieszych i rowerowych z oznaczonymi najciekawszymi miejscami regionu Beskidu Gorlickiego.
Teren Beskidu Niskiego od kilkuset lat zamieszkuje mniejszość narodowa Łemków. Ich przepiękna architektura i obyczajowość jest bardzo charakterystyczna na całym Beskidzie Niskim.
W Galerii Sztuki "Dwór Karwacjanów" w Gorlicach wystawiane są prace artystów z całej Polski i Świata. Galeria powstała na gruzach po Dworze Karwacjanów - założycieli Gorlic.
Gorlice są kolebką przemysłu naftowego w Polsce.
To właśnie tutaj w 1854r. Ignacy Łukaszewicz po raz pierwszy w świecie zapalił pierwszą uliczną lampę naftową.